|
A haj, a br s a szemszn befolysolja, hogy kinek milyen szn ll jl. Ha nem vagy tisztban a sajt tpusoddal, akkor most itt van egy kis segtsg.
Barna A barna hajszn kategrija takar a legtbbet. Lehet egszen stt, szinte fekete, ezrt a fekete hajrl nem is kell kln emltst tenni, de a vilgosbarna, a vrsesbarna s a gesztenyebarna is ebbe a kategriba tartozik. A szemszn is gyakorlatilag brmilyen rnyalatban villoghat. Mivel a fld sznei jelennek meg a szem, illetve a hajsznben, gy ezek is passzolnak hozzjuk leginkbb. A drapp, a barna, a srgs s kzpzld rnyalatok, a zldeskk s a narancs, a vrs s a terrakotta. Mivel tnyleg a kktl a feketig vltozik a szemk, nehz, s nem is nagyon kell besorolni a barna karakter elnys s htrnyos rnyalatait. Azrt egy-kt trkkt rdemes bevetni, hogy jobban kiemeld a szemsznedet. Ha kk a szemed, akkor lnktsd fel a kk szemsznt a kk rnyalataiban pompz ruhkkal. A barna s a zldes szemhez jl passzolnak a meleg, nyri varicik (narancs, srga, fzld).
Hfehr br A „hfehrke” tpus - az esetek nagytbbsgben – fekete hajat, vilgos brt s vilgos szemet kpviseli. Szdt vadmacska s rtatlan brnyka egyszerre, attl fggen, hogy milyen szneket visel ppen magn. Az gsznkk, a fehr, a rzsaszn vagy a srga a visszafogottabb, kedvesebb njt, mg a fekete, a sttkk vagy a vrs a szexis, csbos oldalt ersti. A vilgos brszn miatt a pasztell s a visszafogott sznek spasztjk a „hfehrkket”.
|
|
A haj, a br s a szemszn befolysolja, hogy kinek milyen szn ll jl. Ha nem vagy tisztban a sajt tpusoddal, akkor most itt van egy kis segtsg.
Vrsek A vrs lnyokat irigyli a fl vilg, mivel nagyon ritka s klnleges a termszetes vrs hajszn. Persze, akinek ez megadatott, tbbnyire ki nem llhatja tincseit, fleg gyerekkorban. Szemk szne vltozatos, legtbbszr zld vagy kk, de nem ritka a barna szemszn. A frl lehull szi falevelek sznei mind passzolnak a tpus kpviselihez. A narancssrga, a srga, a barna, a drapp s a zld sznek mind-mind jl passzolnak a lngol vrs hajhoz. Ha vrs a hajad s nem akarsz nagyon ers sznekben pompzni, akkor vlaszd az elbb flsorolt sznek vilgosabb, visszafogottabb vltozatait. A pasztell rnyalatok valsgos tndrekk varzsoljk a vrs hajkoronj lnyokat. Ilyenek a halvnylila, a pderszn, a vajszn s a bzs. De vigyzat! A nagyon stt, mint a fekete, mr tl vad, a nagyon vilgos pedig spaszt hats lehet.
Kreolbr A dli tpus, barna br, stt haj s szem lnyok tartoznak ebbe a kategriba. Br az is elfordulhat, hogy a szemszn kk vagy zld. Ez az a tpus, amelyiknek szinte minden szn jl ll. A tzpirosban pedig egyszeren k az jszaka kirlyni. A hfehr gynyren kiemeli a barna brsznt, de az lnk, illetve pasztellsznek is jl mutatnak a barna brn. Taln a feketvel kell egy kicsit vatosan bnni. rdemes ezt a sznt lnk vagy vilgos sznekkel kombinlni.
|
si szpsgpols II
|
A kzpkori Velencben hajmosshoz szappangykr s aroms anyagok fzett hasznltk, amelytl a haj fnyess vlt. Ma gygynvnykivonatot (akrcsak a szappangykr) tartalmaz a sampon, illatostshoz pedig ma is klnbz illataromkat hasznlnak. Ha mr a hajnl tartunk, akkor jjjn egy kis hajsznezs. Hennval, dihjjal, indiglevllel festettek, tims s fahamu vizes oldatval szktettek. Ma a szmos recept kzl mr csak a henna ltezik, amely a hajfests egyik legtermszetesebb mdja. Rgi titok, hogy az aranyfs s a szarukefe rugalmass, fnyess teszi a hajkoront. Az aranykefe kiss tlzs, radsul luxus is lenne, de a szarukefe ma sem elrhetetlen (bioboltokban szerezheted be).
Rgen csak pirostani lehetett henna segtsgvel a krmket. Manapsg lehet pink, kk, barna, lila vagy akr fekete, pillanatok alatt szrad festkkel. A XX. szzadig termszetes alapanyag volt a parfm s a klni. Mra szintetikus alkotelemekbl kszl az illatost ezernyi fajtja. si kozmetikai trkk a szem nagyobbtsra, a szemldk vesre alaktsa csipesz segtsgvel. Ez ma sincs mskpp, de arra mindenkppen gyelni kell, hogy ne legyen tl nagy az v, mert akkor knnyen csodlkozv vlhat a tekintet. Az els, maihoz hasonl rzs festkanyagbl s meleg zsiradkbl kszlt, nvnyi szrba ntve. Most korszer vitaminos sszettelben, modern kiszerelsben akr tizenkt rn t tart vltozatt is beszerezheted, szinte minden sznben. |
|
Most megtudhatod, hogy milyen szpsgpolsi trkkk szrmaznak rgrl. Nzzk, hogyan csinltk rgen, s melyek azok a trkkk, amelyeket napjainkban is hasznlhatunk.
kori egyiptomi szpsgpols
Az egyiptomi nk – persze csak, aki megtehette – frds utn illatos olajokkal drzsltk be a brket, a hajukat pedig krmmel fnyestettk. Napjainkban a testpolkat gyakran illolajokkal s parfmmel dstjk. A szemfests technikja sem j. Az uralkod osztly notagjai ersen festettk magukat, a szemhjukat zlddel rnykoltk, a szemket feketvel kihztk, az arcukat pirostottk. Csonttal s fasznnel, esetleg fenykorommal rajzoltk krbe a szemket.
Grg s rmai szpsgpols
A grgknl a testpols s a sminkels a termszetes szpsget hangslyozta, mg a rmaiak rafinlt kozmetikai fegyvertrral rendelkeztek. A grgknek ksznhetjk pldul a kontyot. Rmban az arctej bab- vagy kukoricalisztbl s olvaolajbl kszlt. Ez manapsg termszetes brradrknt szolgl. A grgk s a rmaiak ismertk s hasznltk is a fogkeft. Fogkrm helyett horzsakvet, krtt s mszport hasznltak. Ma ezt az svnyi alapanyag fogport a leghatkonyabb fogfehrtknt tartjk szmon. Nr felesgnek (Poppea) ksznhetjk az els vitaminos arcpakolst, amely fldieperbl s szamrtejbl kszlt. Azta csak gazdagodott a felhasznlt gymlcsk s adalkanyagok tra, brnk nagy rmre. A test szrtelentse sem volt idegen. Felmelegtett gyanta s viasz keverkvel tvoltottk el a szrszlakat, csakgy, mint ma hzilag vagy a kozmetikai szalonokban. | |